Publikacje on-line
Open Access: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/view/338/1040/916>>
Całość online
jbc.bj.uj.edu.pl/Content/372888/Stalinowski_bibliocyd_katalog.pdf>>
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2013
Recenzja serwisu Techsty (http://techsty.art.pl/aktualnosci/2009/nowe_ksiazki.html):
Praobrazy kulturowe książki, jej religijna symbolizacja, jej mityzacja jako obiektu oraz powstawanie utopii ksiąg idealnych są przedmiotem rozważań znanego bibliotekoznawcy i antropologa książki Andrzeja Dróżdża. Od libri mundi do hipertekstu stanowi poważny wkład w dyskusję nad przyszłością książki, daje też wszystkim badaczom cyfrowej kultury wyjątkowo cenną okazję do wglądu w prehistorię mediów będących nośnikiem słowa. Refleksje nad nowożytnymi utopiami książki, pisma i utopiami technologicznymi dają nam też do ręki wzory ciekawych modeli pozwaląjących opisywać współczesne przemiany kulturowe. Zakres zainteresowań Dróżdża jest bardzo szeroki: materialny aspekt słowa rozważany jest tu na przykładach od plemiennych rytualnych tatuaży i masek aż po nośniki fonograficzne i wirtualną rzeczywistość.
We wstępie do tej książki Ewa Kosowska pisze:
"mamy do czynienia z projektem nowej dyscypliny bądź z projektem transdyscyplinarnym, bogatym poznawczo i inspirującym Ten wywód z historii kultury oglądanej przez pryzmat historii książki, esej historiozoficzny pokazujący granice rozumu i cienką granicę oddzielającą racjonalną interpretację rzeczywistości od światopoglądu utopijnego należy traktować jako wstęp do antropologii książki Oferta to interesująca i oryginalna w pomyśle, zasobna informacyjnie, ale wymagająca od Czytelnika aktywnej współpracy"
Czytaj całość
Czytaj całość
Un parroco giacobino e la sua biblioteca nella societá napoletana del XVIII secolo, Avellino, Ente della Provincia, 1999, ss. 6 - 200.
"Niniejsza praca ilustruje ważne aspekty historii społecznej i kulturalnej Królestwa Neapolu w XVIII wieku, a w szczególności Republiki 1799 roku. Wiedzę o historii i kulturze Królestwa na prowincji wzbogaca również opisanie w tej pracy biblioteki proboszcza "jakobina" Antonia Mariniego. Autor wykorzystał oryginalną i trudno dostępną dokumentację i choć odnosi się ona do terenu stosunkowo ograniczonego, to w swym zakresie wypełnia istniejące w Archiwum Państwowym w Neapolu luki spowodowane fragmentarycznością źródeł historycznych na temat rewolucji neapolitańskiej.
Prof. Anna Maria Rao
Wydział Historii
Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu.
"Autor wtajemnicza nas w pracę badacza, prowadzącego śledztwo, wydawać by się mogło, niemożliwe do przeprowadzenia w sprawie księgozbioru zrabowanego proboszczowi - jakobinowi z San Martino Valle Caudina w sierpniu 1799 roku, tj. po upadku Republiki Neapolitańskiej. Ów księgozbiór liczył ok. 450 tytułów i wypełniały go najcenniejsze dzieła osiemnastowiecznej literatury, filozofii, publicystyki religijnej i nauki. Winnymi rozboju i prześladowań byli miejscowi bandyci sprzymierzeni z kilkoma księżmi, podającymi się za sanfedystów, ale działający z pobudek wyłącznie prywatnych. Autorowi nie wystarcza wyjaśnienie okoliczności rabunku. Chce zrozumieć jego pośrednie przyczyny i inne zjawiska społeczne, składające się na szeroki kontekst kulturowy i historyczny opisywanych wydarzeń.
Dr hab. Józef Szocki
Profesor Akademii Pedagogicznej
Całość online
Czytaj całość